Samoistne działanie – klucz do uzyskania przeliczenia emerytury. Złóż własnoręcznie wniosek do ZUS

Ilość oczekujących na decyzję rządu emerytów wynosi około 200 000 osób. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł w czerwcu, powinni oni otrzymać wyrównanie swoich emerytur oraz podwyżkę bieżących świadczeń. Kwoty te są spore – średnia wartość wyrównania może przekraczać sumę 60 000 zł, natomiast bieżące emerytury mogą podnieść się nawet o dodatkowe 1000 zł.

Co jest przyczyną niesprawiedliwości dotykającej tak wielu seniorów? Osoby te korzystały z wcześniejszych emerytur. Niestety, kiedy przyszła pora na przejście na emeryturę standardową, ich świadczenia zostały pomniejszone o czas, w którym pobierali wcześniejszą emeryturę.

Kontrowersje budzi jednak to, czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego faktycznie jest korzystny dla emerytów. W składzie sędziowskim znaleźli się bowiem sędziowie, których status jest podważany przez część ekspertów prawa i instytucji w Polsce. Ich zdaniem, sytuacja ta powoduje wadę, polegającą na tym, że TK nie wydał rzeczywiście tego wyroku.

W obliczu braku propozycji rozwiązania problemu ze strony rządu, dotyczącego około 200 000 emerytów, którzy prawdopodobnie mają prawo do wyrównania i wyższych świadczeń (zgodnie z Konstytucją RP), warto podjąć sprawę samodzielnie. Sugeruje się złożenie poniższego wniosku do ZUS, a następnie, w razie odmowy, skierowanie sprawy do sądu z odwołaniem do wyroku TK.

Kreator tego szablonu, adwokat Konrad Giedrojć (z własnej kancelarii we Wrocławiu), przygotował go w prosty sposób – bez potrzeby stosowania oficjalnego formatu dokumentu.