Rezerwaty przyrody w Polsce – nieodkryte skarby natury i historii

Ponad tysiąc pięćset rezerwatów przyrody jest dumą naszego kraju. Każde z nich to miejsce o unikalnej roślinności, faunie i historycznej tajemniczości. Polska, jako kraj o różnorodnym krajobrazie, oferuje nam niezliczoną ilość miejsc, gdzie można podziwiać nieskażoną przyrodę. Te wyjątkowe obszary są rozsiane po całym kraju i każdy z nich posiada swoją unikalną wartość przyrodniczą oraz ciekawe legendy.

Rezerwat jest specjalnym obszarem ochrony przyrody, na którym prowadzi się różne formy działań ochronnych. W Polsce istnieją rezerwaty florystyczne, leśne, torfowiskowe, krajobrazowe czy faunistyczne. Całość lub część takiego rezerwatu może podlegać różnym rodzajom ochrony – ścisłej, czynnej lub krajobrazowej. Liczba rezerwatów w naszym kraju stale wzrasta. W roku 2000 były 1307, a do 2021 roku liczba ta wzrosła do 1505, obejmując łącznie około 169 tysięcy ha (dane na dzień 10 września 2021). Są to miejsca absolutnie fascynujące i warte odwiedzenia.

Rezerwat Groty Kryształowe w Wieliczce jest jednym z nich. Utworzony w 2000 roku, zawdzięcza swój wyjątkowy charakter odkrytym podczas prac górniczych w latach 1894-1895 grotom. Składają się one z dwóch naturalnych komór, z czego jedna ma postać nieregularnej pieczary, a druga przypomina swoim kształtem dzwon. Dzięki obecności dużych kryształów halitu, jest to miejsce o ogromnej wartości przyrodniczej. Aby chronić te skarby natury przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak zawały czy nadmierna wilgotność, rezerwat jest dostępny tylko dla celów naukowych i dydaktycznych, nie jest udostępniony dla masowego zwiedzania.

Kamienne Kręgi w Odrach to kolejne zasługujące na uwagę miejsce, położone w województwie pomorskim, w gminie Czersk. Są one najstarszymi i największymi po Stonehange kamiennymi kręgami w Europie. To cmentarzysko Gotów z około 70/80 roku naszej ery, składające się z dziesięciu całych i dwóch fragmentów kręgów kamiennych (najmniejszy ma średnicę 15 m, a największy 33 m) oraz około 30 kurhanów o średnicy od 8 do 12 m. Prócz historycznej wartości, rezerwat jest również miejscem występowania unikalnych porostów. Jest to jedyne w Polsce miejsce, gdzie można spotkać „chróścik kępkowy”. Co roku na terenie rezerwatu odbywa się „Festyn Gocki”.