Polacy wobec polityki podatkowej: większość odrzuca wzrost podatków, wybierając zamiast tego cięcia budżetowe

Informacje uzyskane z najnowszego badania przeprowadzonego przez CBOS wskazują, że prawie 90% Polaków jest przeciwnych zwiększeniu obciążeń podatkowych. Respondenci wyraźnie woleliby zobaczyć zmniejszenie wydatków publicznych, choć niekoniecznie w sektorze opieki zdrowotnej.

Dokładniej rzecz ujmując, CBOS ujawnił, że na pytanie o możliwość podniesienia podatków w obecnej sytuacji ekonomicznej Polski, połowa uczestników badania bezapelacyjnie sprzeciwiła się takiej propozycji. Dodatkowo, 36% ankietowanych również nie znalazło sympatii dla takiego podejścia do naprawy finansów państwa. Przeciwnie, tylko 9% respondentów wyraziło otwartość na ewentualne podwyższenie podatków, a 5% nie miało konkretnej opinii na ten temat.

Badanie próbowało również zgłębić opinie Polaków na temat ograniczania wydatków jako alternatywy dla zwiększenia podatków. Wyniki pokazały, że 72% respondentów łącznie poparło tę koncepcję (31% silnie, a 41% zgadzało się z tym, że jest to raczej dobra strategia). Tylko 19% badanych sprzeciwiło się cięciom budżetowym.

Dane z CBOS wskazują również na ciekawe trendy w czasie. Na przykład, w 2023 roku, podczas gdy Polska borykała się z wysoką inflacją, poparcie dla redukcji wydatków publicznych wynosiło 75% (spadek o trzy punkty procentowe rok do roku). Z drugiej strony, tylko 2% badanych opowiedziało się za zwiększeniem podatków, co stanowi wzrost o siedem punktów procentowych rok do roku.

Badanie również wykazało różnice polityczne w opinii na temat polityki finansowej. Zwolennicy partii Trzecia Droga (86%) i Koalicji Obywatelskiej (83%) byli najbardziej skłonni do popierania ograniczeń budżetowych. Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości znaleziono najmniej zwolenników takiego podejścia (62%), a także najwięcej jego przeciwników (28%).

Najwięcej osób popierających podniesienie podatków znaleziono wśród wyborców Lewicy (28%). Z kolei największa liczba przeciwników takiego rozwiązania znalazła się wśród wyborców PiS i Trzeciej Drogi (91% każda).

CBOS zadał też pytanie o potencjalne obszary, w których rząd mógłby szukać oszczędności. 56% ankietowanych uważało, że państwo powinno zmniejszyć wydatki na administrację publiczną, a prawie jedna trzecia respondentów (31%) widziałaby możliwość oszczędności w wydatkach socjalnych, w tym w programie 800 plus. Kultura była trzecim obszarem, który respondenci wskazali jako potencjalną sferę do cięć (22%).

Sondaż CBOS jednocześnie pokazał, że ponad połowa badanych (59%) nie chciałaby ograniczeń wydatków na ochronę zdrowia. Prawie taka sama liczba (49%) uważała, że wojsko powinno być chronione przed cięciami budżetowymi.

CBOS przeprowadził badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski (1076 osób) w dniach od 4 do 14 lipca bieżącego roku.