Polacy chętnie wykorzystują możliwość urlopu godzinowego

Zjawisko korzystania z urlopu w formie godzinowej przez Polaków jest coraz bardziej zauważalne. Ten rodzaj urlopu pozwala pracownikom na czasowe zwolnienie się z obowiązków zawodowych, aby zaopiekować się dzieckiem lub w sytuacji nagłego zdarzenia niezależnego od pracownika, czyli siły wyższej. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Jedną z istotnych kwestii dotyczących urlopu godzinowego jest to, że pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia pełnej kwoty wynagrodzenia lub jego połowy za czas, w którym pracownik korzystał z takiego zwolnienia.

Jeśli myślisz o skorzystaniu z urlopu w formie godzinowej, warto wiedzieć, kto może z niego skorzystać. Jeśli jesteś rodzicem i masz przynajmniej jedno dziecko, które nie skończyło jeszcze 14 lat, możesz ubiegać się o taki urlop. Możesz wtedy otrzymać dwa dni lub 16 godzin zwolnienia, podczas którego otrzymasz pełne wynagrodzenie. Na portalu „Infor” można przeczytać sugestie, że najlepszym wyborem może być składanie wniosków o 8 godzin urlopu. Dzięki temu można maksymalnie wykorzystać czas i mieć możliwość ubiegania się o kolejne zwolnienie w formie godzinowej. To jest bardzo ważne, ponieważ sposób wykorzystania urlopu zależy od pierwszego wniosku. Jeśli zdecydujesz się na jednodniowe zwolnienie, nie będziesz mógł później ubiegać się o 8 godzin.

Pracowników zatrudnionych w systemie równoważnym czekają jeszcze większe korzyści, ponieważ ich dobowy wymiar czasu pracy może wynosić aż do 12 godzin. Dla nich dwa dni wolnego to aż 24 godziny poza pracą. Sytuacja dla osób pracujących na niepełny etat jest trochę inna. Pracownik zatrudniony na 3/4 etatu może wybrać 12 godzin urlopu, na 1/2 etatu – 8 godzin, a na 1/3 etatu – 5,33 godziny, co zaokrągla się do 6 godzin. Co ciekawe, jeśli jesteś zatrudniony u kilku pracodawców, możesz skorzystać z urlopu na opiekę nad dzieckiem u każdego z nich.