Duża popularność nie tylko piłki nożnej, ale również innych dyscyplin sportu nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie powoduje, że powstaje coraz więcej obiektów, w których można organizować ważne wydarzenia sportowe. Architekci na całym świecie wciąż prześcigają się w tworzeniu nowych konstrukcji, które przyciągną rzesze kibiców i podkreślą wagę ważnych widowisk sportowych. Obecnie areny sportowe na świecie mogą być niezwykle skomplikowanymi realizacjami i są obiektami, które są podziwiane przez nie tylko przez kibiców, ale również turystów. Jakie najbardziej niezwykłe areny sportowe na świecie warto zobaczyć? Podpowiadamy.
Al Janoub
Al Janoub nazywany również Al-Wakrah to stadion to znajdujący się w Katarze, który został zbudowany z myślą o Mistrzostwach Świata w 2022 roku. Obiekt ten znajduje się 23 km od centrum Dohy. Jego budowa rozpoczęła się w styczniu 2016 roku, a zakończyła w kwietniu 2019 roku. Jest to w pewien sposób obiekt modułowy, który architekci zaprojektowali w taki sposób, aby po zakończeniu mundialu, można było zmniejszyć jego powierzchnię o połowę, dzięki czemu może być on wykorzystywany również przez lokalne drużyny podczas rozgrywania standardowych meczów. Stadion ten już przed rozpoczęciem budowy zaczął być znany na całym świecie ze względu na kontrowersje, jakie wzbudzała niezwykle finezyjna forma budynku. Obiekt ten jest w stanie pomieścić 40 000 widzów i bez wątpienia warty jest zobaczenia. Więcej ciekawostek ze świata sportu znajdziemy na: blog.etoto.pl.
Stadion olimpijski w Pekinie
Kolejnym obiektem sportowym, który warto zobaczyć, jest stadion olimpijski w Pekinie. Potocznie nazywany jest on ptasim gniazdem i został wybudowany na potrzeby letnich igrzysk olimpijskich w 2008 roku. Stadion ten został zaprojektowany przez słynnych architektów Jacques Herzog & Pierre de Meuron, którzy przy tworzeniu tego dzieła współpracowali z jednym ze słynnych chińskich artystów. Najciekawszym elementem stadionu jest jego fasada, ponieważ strukturalna siatka, która otacza wnętrze budynku stanowi nie tylko dekoracją funkcję, ale również wydziela przestrzeń publiczną, a więc może być wykorzystywana w różnych celach. Sporą innowacją w tym obiekcie jest zaprojektowanie stadionu w taki sposób, aby był on zbudowany z kilku autonomicznych powierzchni. Dodatkowo nie posiada on żadnej jednolitej powłoki, co sprawia, że we wnętrzu stadionu zapewniona jest naturalna wentylacja. Obiekt ten mieści 80 000 widzów.
Allianz Arena
Kolejnym ciekawym stadionem jest Allianz Arena w Niemczech, a dokładniej w Monachium, która została zaprojektowana z myślą o Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 2005 roku. Obiekt ten ma owalny kształt i jest to jedna z największych konstrukcji membranowych na świecie. Został w nim zainstalowany system LED, który umożliwia iluminację elewacji na 16 milionów różnych kolorów. Dzięki temu Allianz Arena może być podświetlona w zupełnie różny sposób w zależności od rangi imprezy, występującego klubu sportowego czy rodzaju wydarzenia. Na trybunach może zasiąść 75 000 kibiców. Jednym z największych symboli niemieckiego sportu jest również stadion olimpijski w Monachium. Dlatego będąc w tym mieście, warto zobaczyć również ten drugi obiekt.