Możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę dla osób urodzonych w latach 1949-1968

Jak się okazuje, jeżeli urodziłeś się między ostatnim dniem roku 1948 a pierwszym dniem roku 1969, istnieje szansa na wcześniejsze odejście na emeryturę. To jednak nie wyłącznie data urodzenia decyduje o ewentualnym przyznaniu takiego świadczenia, a są to doprecyzowane kryteria.

Kluczowym czynnikiem jest złożenie odpowiednich dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrealizować osobiście lub korzystając z możliwości składania wniosków drogą elektroniczną.

Regulacje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych umożliwiają wcześniejsze przejście na emeryturę tylko dla pracowników, którzy pracowali w specjalnych warunkach. Są to m.in. prace wymagające wyjątkowych zdolności fizycznych i psychicznych czy też narażające na negatywne działanie czynników szkodliwych dla zdrowia. Przykłady takich zawodów to m.in. górnicy, pracownicy przemysłu azbestowego, produkcji ołowiu i kadmu czy ratownicy górscy. Pełna lista zawodów uprawniających do ubiegania się o wcześniejszą emeryturę jest określona w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 roku.

Aby ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, trzeba złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w dniu poprzedzającym osiągnięcie wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Do wniosku trzeba załączyć dokumenty potwierdzające okresy pracy w specjalnych warunkach oraz okresy opłacania składek. ZUS uwzględnia tylko pełnoetatową pracę, niezależnie od jej charakteru, nie przyjmuje natomiast do rozważenia pracy w niepełnym wymiarze godzin, nawet jeśli była wykonywana w szkodliwych warunkach, ani pracy na zlecenie czy prowadzonej działalności gospodarczej.

Przejście na wcześniejszą emeryturę jest możliwe pod kilkoma warunkami: osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego (różniącego się w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i płci), posiadaniu odpowiedniego, udokumentowanego stażu składkowego i nieskładkowego – 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz udokumentowaniu pracy w warunkach specjalnych. Nie można jednocześnie uczestniczyć w otwartym funduszu emerytalnym lub musi być złożony wniosek o przekazanie zgromadzonych tam środków na konto budżetu państwa.

Ważne jest jednak zaznaczenie, że nie każdy, kto urodził się między 1948 a 1969 rokiem, może przejść na wcześniejszą emeryturę. Dotyczy to zwłaszcza osób pracujących na umowach zlecenie, prowadzących własną działalność gospodarczą czy pełniących służbę wojskową. Dodatkowo, ZUS może pominąć dochody z zasiłków chorobowych, macierzyńskich czy rehabilitacyjnych. Także okresy rehabilitacji czy urlopu zdrowotnego nie są wliczane do stażu składkowego.