Koniec Centralnego Portu Komunikacyjnego? Rząd ma nową wizję rozwoju infrastruktury transportowej.

Z informacji uzyskanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że do końca czerwca rząd ma w planach przedstawić swoją nową koncepcję dotyczącą infrastruktury lotniskowej oraz systemu transportowego w kraju. Wydaje się, że ogłoszenie tej koncepcji stanie się punktem zapalnym dla gorących debat politycznych na temat przyszłości projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz ogólnego rozwoju infrastruktury.

Przypomnijmy, że jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rząd zadeklarował, iż czerwiec będzie miesiącem prezentacji nowego planu na rozwój krajowej infrastruktury transportowej. Ze wcześniejszych deklaracji Macieja Laska, pełnomocnika rządu ds. CPK, możemy domniemywać, iż główne zainteresowanie rządu będzie skupiało się na budowie tzw. linii Y (łączącej Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław), a także na pewnej „optymalizacji” dotyczącej samego projektu lotniska. Do zmiany ma również dojść nazwa.

„Rzeczpospolita” prognozuje, że prezentacja nowej koncepcji rozwoju systemu transportowego kraju stanie się areną gorących debat politycznych dotyczących przyszłości projektu CPK oraz ogólnego rozwoju infrastruktury, które to dyskusje toczą się od wyborów 15 X. Paulina Matysiak, posłanka partii Razem, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreśliła, że nie powinniśmy pozwolić na sytuację, w której rozwój skupia się jedynie na największych aglomeracjach. Według niej, Polska to również miasta powiatowe, które również mają prawo do rozwoju i dostępu do szybkiej kolei – co zapewniały plany budowy kolejowych szprych.

Stowarzyszenie „Tak dla CPK” zaplanowało na piątek, 28 czerwca rozpoczęcie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. Jej celem jest zobligowanie władz publicznych do budowy lotniska CPK oraz systemu kolejowego wokół niego. Wydarzenie to ma odbyć się w Giżycku.