Konfrontacja Kościoła Katolickiego w Polsce z drastycznym spadkiem liczby wiernych i powołań

Obserwuje się znaczące zmiany w statystykach odnoszących się do wiernych, duchowieństwa i powołań w Polskim Kościele Katolickim. Te trendy są zarysowane w Roczniku Statystycznym Kościoła Katolickiego za 2023 rok, sporządzonym przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK), co rzuca światło na ich kontekst społeczny.

W 2023 roku odsetek osób uczestniczących w mszach niedzielnych, określany wskaźnikiem dominicantes, wyniósł 29,2 proc., świadcząc o niewielkim spadku w porównaniu do poprzedniego roku (29,5 proc.). Jednakże, wskaźnik communicantes, czyli procent osób przystępujących do komunii, wzrósł z 13,9 proc. w 2022 roku do 14,2 proc. w 2023 roku.

Profesor Krzysztof Koseła z Uniwersytetu Warszawskiego sugeruje, że ten wzrost wskaźnika communicantes może być dowodem na duchowe dojrzewanie katolików. Podkreśla również różnice regionalne w zaangażowaniu religijnym. Na przykład, wskaźnik dominicantes w archidiecezji przemyskiej wynosi 49,1 proc., ale wskaźnik communicantes utrzymuje się na poziomie 16,9 proc., co zdaniem profesora Koseły wskazuje na silne wpływy religijności ludowej.

W 2023 roku odnotowano 77 244 sakramentalnych małżeństw, co oznacza spadek o ponad 10 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim. Taką samą tendencję obserwowano w danych GUS dotyczących ogólnej liczby zawartych małżeństw, które były o niemal 10 tys. mniej niż w roku 2022.

Profesor Koseła zauważa również wpływ technologii na społeczeństwo. Życie coraz bardziej przenosi się do sfery wirtualnej, co według socjologa utrudnia budowanie solidnych relacji.