Jak na co dzień przyczyniać się do ochrony środowiska? Praktyczne wskazówki

W dzisiejszym świecie, każdy z nas może mieć wpływ na ochronę klimatu, nie tylko politycy czy duże firmy. Nasze codzienne decyzje i nawyki mogą znacząco przyczynić się do tworzenia bardziej przyjaznego dla natury otoczenia. Jeżeli jesteś osobą, która poszukuje sposobów na bardziej efektywne dbanie o środowisko, poniższe rady mogą okazać się pomocne.

Zasady ruchu zero waste, zwane 5R, wskazują drogę do redukcji odpadów i zasobów. Sposób na to, jak harmonijnie współżyć z naturą zgodnie z tymi regułami przedstawiam poniżej:
– Odmawiaj (refuse) – rezygnuj z ulotek, próbek produktów dodawanych do zakupów oraz wszystkiego, co szybko zamieni się w odpad.
– Ograniczaj (reduce) – kupuj tylko niezbędne rzeczy i eliminuj powstawanie zbędnych odpadów.
– Wykorzystuj ponownie (reuse) – przedmioty, które wydają się być bezużytecznymi odpadami, mogą zostać wykorzystane w codziennym życiu.
– Kompostuj (rot) – wszystkie bioodpady, takie jak obierki czy fusy po kawie, mogą stać się nawozem do roślin.
– Segreguj (recycle) – jeżeli nie możesz uniknąć powstawania odpadów i nie jesteś w stanie ich ponownie wykorzystać, staraj się je odpowiednio segregować.

Rezygnacja ze spożywania mięsa to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę Ziemi. Przemysł hodowlany zużywa duże ilości wody, energii i zbóż. Jest również odpowiedzialny za emisję 18% gazów cieplarnianych generowanych przez ludzi. Poprzez oparcie diety na warzywach, owocach, strączkach, zbożach i ziarnach, możesz ograniczyć swój ślad węglowy do około 2,89 kg CO2e rocznie (dla porównania, emisja osób spożywających dużo mięsa wynosi około 7,19 kg CO2e).

Warzywa i owoce uprawiane lokalnie, zgodnie z zasadami zrównoważonego rolnictwa, są lepszym wyborem dla ochrony planety. Zmniejszają one ilość pestycydów stosowanych w uprawach oraz ilość dwutlenku węgla emitowanego podczas transportu towaru.

Kupowanie tylko tyle produktów, ile rzeczywiście potrzebujesz, pozwala na zmniejszenie marnowania żywności. Szacuje się, że w Polsce każdego roku marnuje się aż 9 milionów ton jedzenia. Robienie zakupów z listą w aplikacji mobilnej oraz konserwacja żywności to skuteczne metody na ograniczenie tego marnotrawstwa.

Niezależnie od rodzaju produktu, zawsze staraj się oszczędzać energię i wodę. W tym celu wyjmuj wtyczki z gniazdek, używaj energooszczędnych żarówek, bierz krótkie prysznice, a naczynia myj w misce. Staraj się też redukować zużycie papieru poprzez czytanie elektronicznych książek i czasopism.

Kupowanie używanych rzeczy jest również dobrym pomysłem na ekologiczne życie. Niewykorzystane przedmioty najprawdopodobniej trafiłyby na wysypisko, natomiast u Ciebie zyskają szansę na dalsze życie.

Pomimo naszych starań, nie zawsze udaje się uniknąć generowania odpadów. W takim przypadku kluczowa jest właściwa ich segregacja. Przed wyrzuceniem pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu odpadów – zgnieć butelki i puszki, odkręć plastikowe nakrętki z butelek i usuń bioodpady z plastikowego worka.

Stosowanie naturalnych kosmetyków i środków czystości pomaga ograniczyć ilość mikroplastiku oraz toksycznych dodatków, które po każdym praniu, sprzątaniu czy zabiegach higienicznych trafiają do wód, niszcząc ich ekosystem.

Zrezygnowanie z samochodu, korzystanie z pojazdów elektrycznych oraz przemieszczanie się komunikacją miejską to kolejne sposoby na zmniejszenie emisji CO2. Na krótkie odległości warto wybrać rower lub hulajnogę elektryczną.