Praca hydrologa łączy w sobie naukowe badanie Ziemi oraz praktyczne aspekty niezbędne dla zrównoważonego postępu cywilizacyjnego. Prognozy na lata 2020-2030 wskazują na wzrost zapotrzebowania na specjalistów w tej dziedzinie o 6%. Jakie umiejętności i obowiązki powinien posiadać hydrolog, aby sprostać tym wyzwaniom?
Hydrologia koncentruje się na badaniu wody, jej przepływów, rozmieszczenia i zarządzania jej zasobami. Nauka ta obejmuje kwestie takie jak cykl obiegu wody w przyrodzie czy problematyka ochrony środowiska, dotycząca między innymi mórz, rzek i jezior. W obliczu faktu, że 7 miliardów ludzi na świecie boryka się z ograniczonym dostępem do czystej wody, rola hydrologii staje się nieoceniona.
Hydrolog to naukowiec i technik zajmujący się badaniem, oceną oraz prognozowaniem fenomenów związanych ze złożami wodnymi na Ziemi, ale również poza nią. Jego głównym obszarem zainteresowania jest woda znajdująca się blisko powierzchni Ziemi, mająca kluczowe znaczenie dla życia człowieka i innych gatunków. Zajmuje się on nie tylko widocznymi zbiornikami wodnymi, ale także podziemnymi źródłami czy procesami parowania i odpływu wody.
Obszar nauk o wodzie jest niezwykle szeroki, dlatego hydrologię dzieli się na specjalistyczne gałęzie takie jak hydrometeorologia, hydrogeologia, ekohydrologia, krenologia, paludologia czy kriologia. Hydrologowie często pracują na pograniczu różnych dyscyplin naukowych takich jak geologia, biologia, meteorologia czy chemia.
Niezwykle istotnym aspektem działalności hydrologa jest historia tej dyscypliny. Już w starożytności człowiek wykorzystywał praktyczną wiedzę o wodzie do ochrony przed powodziami oraz rozwoju rolnictwa. Początki nauki o wodzie sięgają XVI i XVII wieku, kiedy to Leonardo da Vinci badania strumieni czy Bernard Palissy i Pierre Perault opracowali podstawy teorii obiegu wody.
XX wiek przyniósł dynamiczny rozwój publikacji, regulacji i instytucji skupionych na hydrologii. Priorytetem stało się gromadzenie globalnych danych na temat wody i wykorzystywanie ich do prognozowania niedoborów i powodzi. W drugiej połowie XX wieku zaczęto wykorzystywać nowoczesne narzędzia, takie jak GPS, co pozwoliło na precyzyjniejsze badania.
Ostatnia dekada przyniosła globalnej hydrologii inicjatywę „Pantha rei” (wszystko płynie), skoncentrowaną na doskonaleniu systemu prognoz związanych z obiegiem wody i wspieraniu zrównoważonego rozwoju.