Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ogłosił, że osoby, które ze względu na stan zdrowia muszą używać koncentratora tlenu lub respiratora, będą mogły skorzystać z miesięcznego dofinansowania w wysokości 100 zł na pokrycie opłat za energię elektryczną. Procedura składania wniosków o takie dofinansowanie ma rozpocząć się na przełomie października i listopada, jednak możliwość otrzymania dodatku będzie dotyczyła również opłat poniesionych od początku lipca 2024 roku.
PFRON postanowił przeznaczyć część funduszy z programu „Aktywny samorząd” na wsparcie osób chorych, które poddawane są rehabilitacji poprzez domową wentylację. Głównym celem tej inicjatywy jest refundacja kosztów energii zużywanej przez urządzenia medyczne służące do wspomagania oddychania.
Ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie do rachunków za prąd mogą osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub – w przypadku dzieci poniżej 16 roku życia – orzeczenie o niepełnosprawności, które na podstawie skierowania Narodowego Funduszu Zdrowia korzystają z koncentratora tlenu lub respiratora. Dodatek w wysokości 100 złotych miesięcznie zostanie przyznany na pokrycie opłat za energię elektryczną i nie będzie podlegał rozliczeniu, co oznacza, że nie będzie konieczności przedstawiania dowodów opłacenia rachunków.
Proces składania wniosków o dofinansowanie do prądu rozpocznie się na przełomie października i listopada. Dodatkowo, PFRON obiecał, że będzie informować o dokładnym terminie. W tym roku wnioski będą przyjmowane do końca listopada. W kolejnych latach termin naboru wniosków będzie ustalał Zarząd Funduszu.
We wniosku należy określić okres, na który ma zostać przyznany zwrot kosztów energii, który nie może być krótszy niż 3 miesiące ani dłuższy niż 6 miesięcy. Możliwe jest złożenie maksymalnie czterech takich wniosków w ciągu roku. Fundusz przypomina jednak, że dodatek dotyczyć będzie opłat poniesionych od dnia 1 lipca 2024 roku.
Rozpatrywaniem wniosków i wypłatą przyznanych środków zajmą się Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Procedura ma być maksymalnie uproszczona i skupiać się na prostym sprawdzeniu rejestrów NFZ dotyczących usługi wentylacji domowej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że pomocą objętych zostanie około 20 tysięcy osób. W budżecie PFRON na realizację tego zadania zarezerwowano 16 milionów złotych do końca tego roku.