Unia Europejska od dawna stara się być na czele walki przeciwko zmianom klimatu. Proponując ambitne strategie, takie jak Europejski Zielony Ład oraz pakiet „Fit for 55”, Unia zamierza stać się pierwszym kontynentem, który osiągnie neutralność klimatyczną. Mimo, że te inicjatywy wydają się obiecujące, niektórzy zaczynają zastanawiać się, czy rzeczywiście mogą one wystarczyć do powstrzymania globalnego ocieplenia. Możliwe jest również, że w swoim dążeniu do realizacji tych celów, Europa napotyka na przeszkody, które mogą te cele zagrozić.
Europejski Zielony Ład, przedstawiony przez Komisję Europejską w 2019 roku, jest szeroko zakrojoną strategią mającą na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Strategia ta obejmuje szereg działań, począwszy od transformacji energetycznej, poprzez zrównoważony transport, a skończywszy na ochronie różnorodności biologicznej.
Główne cele Zielonego Ładu obejmują redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do roku 2030 (w porównaniu z poziomami z 1990 roku), wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, w której odpady są minimalizowane, a surowce wielokrotnie wykorzystywane. Plan zakłada również rozwój energii odnawialnej, wycofywanie paliw kopalnych, promowanie bardziej zrównoważonego rolnictwa przez inicjatywę „Od pola do stołu” (Farm to Fork), oraz ochronę ekosystemów i odbudowę zdegradowanych obszarów przyrodniczych. Jest to imponujący plan, ale jego realizacja na tak dużą skalę wymaga znacznych nakładów finansowych, współpracy na arenie międzynarodowej i akceptacji społecznej.
Pakiet „Fit for 55” jest kolejnym narzędziem zaprojektowanym do osiągnięcia celów Zielonego Ładu. Jego nazwa nawiązuje do celu redukcji emisji o 55% do 2030 roku. Wśród najważniejszych założeń tego pakietu można wyróżnić reformę systemu handlu emisjami (ETS), wprowadzenie opłat za emisję dwutlenku węgla w niektórych sektorach – jak transport czy budownictwo, zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku, opodatkowanie paliw kopalnych, aby zniechęcić do ich używania oraz promowanie inwestycji w odnawialne źródła energii i rozwój nowych technologii, takich jak wodór czy magazyny energii.
Mimo, że „Fit for 55” jest bardziej skonkretyzowany niż Zielony Ład, budzi wiele kontrowersji, szczególnie w krajach, które obawiają się jego potencjalnego negatywnego wpływu na ich gospodarki. Realizacja ambitnych celów klimatycznych przez Unię Europejską wiąże się z wieloma wyzwaniami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi.